Wino słodkie czy wytrawne?

Wino słodkie czy wytrawne?

6 korzyści z picia czerwonego wina

Czerwone wino jest nieodłącznym składnikiem diety śródziemnomorskiej, uważanej za najzdrowszy model odżywiania. Czerwone wino pite w umiarkowanych ilościach od dawna uważane jest za zdrowe dla serca, jakie inne korzyści może przynieść?

1. Może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca. Związki polifenolowe, w tym głównie flawonoidy zawarte w czerwonym winie mają zarówno działanie przeciwutleniające, jak i przeciwzapalne, które pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy i pomagają zmniejszyć ryzyko chorób serca.

2. Może pomóc zwiększyć poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Umiarkowane spożycie czerwonego wina wiąże się z pożądanymi zmianami stężenia HDL, co wiąże się z niższym odsetkiem chorób serca.

3. Może spowolnić starzenie się mózgu i zapobiegać wystąpieniu chorób neurodegeneracyjnych (Alzheimer, choroba Parkinsona). Czerwone wino zawiera resweratrol, silny przeciwutleniacz o działaniu przeciwzapalnym, który może spowolnić proces starzenia oraz związany z tym spadek zdolności umysłowych.

4. Może pomagać cukrzykom. Resweratrol ma działanie przeciwhiperglikemiczne, dodatkowo zwiększa wrażliwość na insulinę.

5. Może łagodzić ból stawów. Przeciwzapalny resweratrol łagodzi ból stawów i może zmniejszać ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów

6. Może chronić przed rakiem. Przeciwutleniacze zawarte w winie, m.in. kwercetyna i resweratrol, mogą pomóc w zapobieganiu wystąpienia raka piersi, jamy ustnej i wątroby.

CO WYBRAĆ – WINO SŁODKIE CZY WYTRAWNE?

Korzyści zdrowotne płynące z umiarkowanego picia wina czerwonego odnoszą się zarówno do wina słodkiego, jak i wytrawnego, jednak przy wyborze znacząca będzie zawartość cukru w obydwu rodzajach, a przez to ich wpływ na poziom glukozy we krwi oraz ogólna kaloryczność trunków. Kaloryczność wina zależy od zawartości cukru. Najlżejsze są wina wytrawne, a najwięcej kalorii (kcal) ma słodkie wino deserowe. Słodkie wina dobrej jakości z reguły zawierają jedynie tzw. cukier resztkowy, który pochodzi z naturalnej fruktozy i glukozy z winogron – co wpływa na wyższą kaloryczność słodkich win. Jeśli jednak jakość winogron użytych do produkcji nie jest wystarczająco dobra, do słodzenia wina używa się cukru, który jeszcze bardziej podnosi energetyczność trunku.

Dla porównania! · wino wytrawne zawiera 1-3 gramów cukru/litr, · wino półwytrawne – do 12 gramów cukru/litr, · wino półsłodkie zawiera maksymalnie 45 gramów cukru/litr, · wina słodkie zawierają ponad 45 g cukru/litr. Butelka wina wytrawnego ma około 510 kcal, a słodkiego około 800 kcal!

Wniosek? Absolutnie najlepszym wyborem dla zdrowia i sylwetki będzie wino wytrawne. Słodki sposób na gorycz wytrawnego wina Niższa kaloryczność i korzyści zdrowotne z picia wina wytrawnego nie dla każdego będą wystarczającym powodem, by przekonać się do goryczy tego trunku.

Rozwiązaniem może być sięgnięcie po porcję Mirakuliny tuż przed zamiarem spożycia alkoholu. Rozpuszczona w ustach Mirakulina nie tylko dostarczy antyoksydantów, ale „zamieni” wino wytrawne w cudowną słodycz – bez dodatkowego cukru i bez dodatkowych kalorii.

Niezmiennie jednak należy pamiętać, że wspomniane korzyści z włączenia wina do diety wiążą się z jego umiarkowanym piciem.

ŹRÓDŁA https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3023893/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15674304/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4030174/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9292395/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4160010/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17115116/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30366081/

Back to blog