Czy alkohol tuczy?

Czy alkohol tuczy?

Alkohol i napoje alkoholowe nie cieszą się dobrą reputacją w świecie dietetycznym. Ci, którzy dbają o sylwetkę, uważają, że alkohol jest wyjątkowo tuczący i trzeba z niego zupełnie zrezygnować, jeśli celem jest szczupłe ciało.

FAKTY Kilokalorie (potocznie ‘kalorie’), które pochodzą z alkoholu generalnie nie są bardziej tuczące niż te, które znajdziesz w ciastkach, brokułach czy kurczaku. Wartość odżywcza tych produktów jest oczywiście nieporównywalna, ale jeśli chodzi o samą wartość energetyczną, alkohol może przyczyniać się do przybierania na wadze w taki sam sposób, jak każda inna żywność — KAŻDA nadwyżka dostarczanej energii będzie prowadziła do nadwagi. Alkohol wytwarzany jest z cukru i skrobi, i sam w sobie jest stosunkowo kaloryczny, a w dodatku bezwartościowy z dietetycznego punktu widzenia. Ilość cukru i kaloryczność w różnych rodzajach alkoholu będzie się różnić w zależności od procesów fermentacji i destylacji. Jeden gram alkoholu zawiera siedem kalorii, czyli niemal tyle samo, co tłuszcz (dziewięć kalorii), jednak to dodatki, które z alkoholem spożywamy, mogą gigantycznie windować kaloryczność trunków. Wiele mikstur serwowanych w barach to w zasadzie desery, pełne cukru i kalorii. Kaloryczność alkoholu to jedno, drugie to duża ilość cukru, którą znajdziemy w dodatkach smakowych, sokach czy syropach.

KALORYCZNOŚĆ ALKOHOLU I NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH

1. Margarita z dodatkiem soku i syropu cukrowego – jeden drink to nawet 700 kcal

2. Pina Colada z dodatkiem słodzonego soku – nawet 600 kcal

3. Long Island Iced Tea z dodatkiem słodzonego soku, syropu cukrowego i Coli z cukrem – ponad 700 kcal!

4. Czerwone wino wytrawne – 100 ml to ok. 68 kcal, ale czerwone wino słodkie – 106 kcal!

5. Wódka czysta – 50 ml to 110 kcal, a wódka smakowa – 130 kcal, Pijesz wódkę z sokiem lub colą? Szklanka każdego napoju to dodatkowe ok.100 kcal.

Liczba kalorii i cukru, które spożywasz poprzez alkohol, może dać zaskakująco duże sumy. Przykładowo, wypicie jednej puszki piwa dziennie w ciągu tygodnia przełoży się na dodatkowe 1775 kalorii i ok.28 g cukru! Butelka słodkiego białego wina (750 ml) zawiera 564 kalorie i ponad 40 g cukru! Dla porównania, białe wino wytrawne – butelka ma niecałe 5 g cukru.

ROZWIĄZANIE? Umiar! A także ograniczenie lub eliminacja słodzonych trunków, soków i dodatków cukrowych. Z pewnością w trakcie zakrapianej imprezy warto spróbować skorzystać z Mirakuliny, która pozwoli cieszyć się drinkami bez cukru, słodzonymi jedynie limonką lub cytryną, lub wybrać wytrawne wino, które, dzięki Mirakulinie, nabierze słodkości bez wpływu na sylwetkę, dostarczając przy tym cennych antyoksydantów, które zniwelują objawy syndromu dnia następnego.

Back to blog